מגזין נדל"ן קונים דירה חדשה? לפניכם מדריך לרכישת דירה - נדל"ן זה כאן!

קונים דירה חדשה? לפניכם מדריך לרכישת דירה:

3225 גולשים היו כאן שתפו מאמר:
קונים דירה חדשה? לפניכם מדריך לרכישת דירה:

לפני רכישת דירה מומלץ לקרוא את המאמר שלפנינו הסוקר את ההוצאות הנלוות מעבר למחיר הדירה, מסתבר שיש הוצאות רבות שצריכים לקחת בחשבון שיגיעו בהכרח לאחר קניית דירה עם שלבי הבנייה עד מסירת המפתח, מלבד הוצאות עורך דין רכישת דירה


מסתבר שמחיר הדירה שפורסם בפרוייקט אינו המחיר הסופי! שורת הספקים המחכה לפגישה איתכם אמורה להרוויח עוד "קצת", הקבלן הבטיח מטבח מינימלי על חשבונו בתוספת סעיף שאומר במקרה של שדרוג תזוכו בסכום מינימלי שמשתווה לרוב ל20% ומטה ממחיר המטבח ולסעיף זה צריך לשים לב (מיד נעבור לדגשים בו,) שורת הסעיף הזה חוזרת על עצמה כמעט בכל מוצרי התוסף במפרט הנספח אל החוזה כמו כל חיפויי הקירות, הריצוף וכלים הסניטריים של הדירה. בדלתות גם תמצאו אותו ובשיש. ולפניכם הנקודות העקריות שאתם צריכים לקחת בחשבון שאיתם יגדל התשלום שלכם על הדירה בעוד עשרות אלפי שקלים נוספים.

שדרוג המטבח מהתכנית המקורית שהציע הקבלן בחוזה

אז כמו שהקדמנו הסעיף העיקרי במפרט המטבח שמשאיר פתח לקבלן למסחר מול הספק הוא הסעיף שאומר כי במידה ותבחרו לשדרג את המטבח תקבלו "זיכוי" (מינימלי) מהקבלן שאיתו תצטרכו לבנות מחדש את הרכב ומבנה המטבח. פירוש הדבר "שדרוג" על פי רוב רובם של החוזים הוא אפילו "הוספת סנטימטר אחד" באורך השיש, כלומר אם על פי תכנית המקור של הדירה לא מגיע השיש עד לקו הכיריים של הגז אלא חסרים 10 ס"מ ואתם רוצים להוסיף אותם כדי שיהיה המראה מושלם זה אומר שאתם לא משלמים על עוד 10 ס"מ נוספים של ארונות ושל שיש אלא אתם משדרגים את תכנית המטבח ואת תכנית השיש ובכל אחד מהשדרוגים אתם משלמים כמעט פי 4 או 5 ממה שהיה "אמור" הקבלן לשלם במקומכם לספק אילו לא עשיתם זאת. לצורך הדוגמא בחוזה ראיתי לאחרונה נתן הקבלן זיכוי של 3,800 ש"ח על המטבח במקרה של שדרוג, והמטבח "במקרה" היה מאוד קטן ודורש הרחבה לכל הפחות מינימלית, ולאחר הגדלה מינימלית זו שילם הלקוח בסופו של דבר לחברת המטבחים סך של 25,000 ש"ח - רק על ארונות המטבח, ועל השיש הוא שילם לבסוף 5,500 ש"ח בשעה שהוצעו לו 1,800 ש"ח למקרה של שדרוג. אז כבר הגענו לכ-30,000 ש"ח שהבטיח הקבלן לספקים לקבל מאת לקוחותיו (דבר המדליק או נורת הקונספירציה - אולי הקבלן באמת לא משלם לספקים את עלות ההזמנה המקורית במקרה של אי שדרוג אלא מתקזז איתם כתיווך אפילייטי בין לקוחותיו לספקים שכמעט מעל 80% מלקוחותיו יצטרכו לשלם סכום של מעל 20,00 ש"ח, קונספירציה שגם אם היא מוגזמת היא מאוד קרובה למציאות).

שדרוג חיפוי הריצוף, הקרמיקה ושאר  חיפויי הדירה

כאמור גם כאן משחק הסעיף הנ"ל תפקיד די ראשי בהיות והעובדה היא שסוגי הרצפות שאתם מקבלים מהקבלן מספרם לבחירה הוא מאוד נמוך ומהסחורה ה"פחות מעודדת" מסחורת החנות שנשלחתם אליה. חשוב להכין אתכם לתרחיש שמתבצע כמעט בכל סיטואציה כזו שהפגישה הראשונה מול נציג החנות אינה מותאמת לשם סגירות והחלטות, אלא רק "להראות לכם מה במפרט שקיבלתם" בסיור של יותר משעה שעוזר לכם להיות פוזלים לדשא של השכן הירוק משמעותית ממה שקיבלתם במפרט.. ובאמת  הלא מדובר בריצוף, מה נהפוך את כל הריצוף בדירה בעוד כמה שנים?! רק מלחשוב על הבלגן הזה אתם מחליטים לבחור כבר עכשיו ריצוף קצת יותר נורמלי. אך שימו לב גם כאן - אם על תווית הריצוף שקיבלתם מהקבלן מופיע בחנות המחיר 180 ש"ח למטר הקבלן יזכה אתכם עליה במקרה של שדרוג רק ב-49 ש"ח שזה אומר שאם הדוגמה היותר נורמלית לטעמכם עולה כרגע במחיר מבצע של 50% הנחה - במקום ב-200 ש"ח למטר ב-100 ש"ח, אתם תצטרכו להוסיף לאחר זיכוי הקבלן עוד 50% להשלים לסכום הנותר לאחר ההנחה. ומה יהיה אם תבחרו מה שלא יהיה במבצע? אז כדאי מאוד לשים לב גם לזה לפני שמסכימים למחיר הדירה הנקוב בחוזה טרם החתימה..

שדרוג דלתות פנים של הדירה

בהמשך לכל מה שדיברנו עד עכשיו גם בזה תשימו לב, כי לרוב צבע הדלת הניתן על ידי הקבלן אינו מהצבעים "היפים" בחנות ודרוש שדרוג, אך במקרה זה אם לא תשתוללו בבחירת דגם עיצוב יוקרתי לדלת יוכל השדרוג להסתכם בכ10% ואולי קצת יותר. אך זה פחות משמעותי מהמקרים הקודמים שמבקשים מכם לשדרג את התכנית ולבנות רכישה מחדש עם סכום השוה ל20% משוויה.

שינויים בעיצוב הפנים של הדירה

במקרה של שינויים אלו תוכלו לנוח מסעיף התשלומים הנוספים מאחר והכלל אומר לרוב כי אם לא הוספתם קירות אז לא תחוייבו על השינויים, רק חשוב לדעת כי אם רציתם להשאיר למשל פתח קטן שיגשר בין 2 ארונות שבשני חדרים או כל דבר כזה או אחר במקרה כזה לא ימנע מחירון הקבלן מלהפריז עליכם במחיר למרות שההגיון שלכם לא יפסיק לצעוק שבדיוק להיפך צריך להיות כי הרי אתה משתמש בפחות חומר, בניה, כח וכו'? כמוכם צעקו כבר הרבה אולם לרוב לא היתה תועלת בצעקתם.

אז לסיכום העניין:

בשעה שאתם אומדים את שווי הסכום שתוכלו להשקיע ברכישת הדירה חשוב שתוסיפו לכל הפחות כ-40 או 50 אלף ש"ח נוספים לביצוע שינויים הכרחיים שאינם מן המותרות, מאחר והקבלן כבר תכנן אותם עבורכם שלא תדלגו על ביצוע השדרוג שלהם וחשוב שתהיו מוכנים להוצאה זו ולא תיפול עליכם בהיסח הדעת בשעה שתהיו בתוך תוכי העיסקה. (מלבד מדד תשומות הבנייה והוצאות נספחות שעליהם לא נדבר במאמר זה).