מגזין נדל"ן פרשנות: אחד הגורמים לעליית מחירי הדירות בישראל הוא דווקא נסיון ההתערבות החוקתית - נדל"ן זה כאן!

פרשנות: אחד הגורמים לעליית מחירי הדירות בישראל הוא דווקא נסיון ההתערבות החוקתית

2763 גולשים היו כאן שתפו מאמר:
פרשנות: אחד הגורמים לעליית מחירי הדירות בישראל הוא דווקא נסיון ההתערבות החוקתית

רשימת החוקים שהועלו כנסיון להביא דיור בר השגה ולבסוף ירדו ללא ביצוע כמו חוק מע"מ אפס שפתח איתו לפיד, ומחיר מטרה, וביטול מס שבח היתה דווקא הגורם השלילי שהביא לעלייה נוספת במחירי הדיור עקב אי הוודאות שראו בעלי הנכסים דווקא כקלף מקלט למהלך של המשך החזקה בנכס.


מחוק מע"מ אפס נשאר רק האפס!

היה זה החוק הראשון שהראה לכמעט מליון המפגינים את האור בקצה המנהרה ואת הסיבה לפנות את הרחובות מההפגנות וממאחזי האוהלים שנפתחו כמעט בכל רחבי הארץ למחאה, וכבר ניכר בכל ה"דיבורים" שהיינו רגילים לשמוע אז מ"שר האוצר" היוצא בדיוק מהגשת תוכנית טלוויזיונית ונכנס אל חליפה רחבה מדי עבורו. היה אפשר להרחיב את היריעה בסיבות מספיקות כדי להסביר את הסיבה שאיבדה מפלגתו דאז קצת מעבר למחצית קולותיה, אך נסיים במילה אחת: חוק מע"מ אפס השאיר אחריו את האפס והתפוגג כלא היה. נשימתם של מחזיקי הנכסים להשקעה בישראל פרצה אז לרווחה ופעימות הלב שלהם חזרו לקצב סדיר עם הבשורה שמחיר הנכס שלהם עדיין יציב עם דחיית ההתנגדות הראשונה שהחלה לבצבץ בגרף ומשם יש לו רק להמשיך לטפס לפיסגה חדשה - "מחיר מטרה"

"מחיר מטרה" גם לא הגיע לבסוף אל המטרה

אז כמו שהיה צפוי למרות היותו מלהיב פחות מחוק מע"מ אפס, היה נסיון "מחיר מטרה" נחשב אז לנחמה בתקוה שיזרים איתו דירות בתעריף נמוך אל השוק, אולם נחמה זו לא שיערה לעצמה שבקושי 1,650 דירות יצאו במסגרתו במודיעין ובראש העין וגם הוא הגיע לכשלון.

שני חברים נוספים ל"פטור ממס שבח" מוסיפים אויר לבועת נדל"ן

שני החוקים האלו נכנסו לקופסת הניירות המקומטים של ה"פטור ממס שבח" שקדם להם בשנה וניתן כהזדמנות לכל מחזיקי הנכסים למכור דירתם ולהרוויח פטור מלא ממס השבח המגיע לכ-25% מערך הנכס, אגב חייבים לזכור שממש בשלהי 2016 ניתנה הזדמנות נוספת לאותם שהתעקשו ולא מכרו אז את הנכס הנוסף שברשותם והוצע מענק של עד 85,000 ש"ח מאותו מס (שבח כמובן) במסגרת חוק מס דירה שלישית לכל מי שימכור דירה במסגרת זו. מדובר על 3 שנים לאחר פסוקו של תוקף ה"פטור" ממס שבח. ואיך אומרים, אם המבצע חזר על עצמו למה שלא יחזור על עצמו שוב בעתיד?.. ואם כן, למה בכלל למהר?!

המסתמן - אי ודאות בפעולה נגד ובטחון יציב למחזיקי הדירות להשקעה!

בקרב מחזיקי הדירות להשקעה נבנתה חומת בטחון עם כישלון כל אפשרויות ההדיפה, ועכשיו יצטרכו כדי לשכנע אותם רק חוקים נוקשים יותר שהם עלולים לשבש את יציבות הדמוקרטיה בישראל אם הם יגבלו בהטלות מס וקנסות כבדים למחזיקי דירות להשקעה. אם כן במדינה דמוקרטית זו תשכחו מהאפשרות הזו לחלוטין.

כחלון עדיין לא התייאש ונלחם על מס בדירה שלישית עד ש..

חוק זה אכן אושר בממשלה ובכנסת, אך נפסל בבית המשפט בשל היותו פגם מהותי בהליך החקיקה. ולא זה מה שהוביל אותו באמת לקיצו אלא חזרתו של השר מהבטחתו הראשונה לא להיכנע למחיר פוליטי שלילי שיגרם לו ממנו וכעת חזר בו מזה באומרו - לא אפרק את הממשלה בגלל חוק מס דירה שלישית. ובכך חיזק כחלון את כל מי שנשאר מחוסר ודאות בהחלטתו שלא למכור את הדירה להשקעה שאכן צעדו מתבקש מאיליו על ידי הצפי הנשקף עם עלייה נוספת בשווי הנכס. מיותר מלסכם בשאלה התמימה: אולי היה כדאי שפשוט לא תתערבו בשוק הדיור אם כל המהלכים היו מחוסרי ודאות ולא באו לידי השגתם?!

מה תפקידו של מחיר למשתכן בתמונה?

את זה יאמר העתיד וכמובן אם ימשיך כחלון במאמצי החקיקה המזרזת זאת, אלפים כבר זכו בהגרלת מחיר למשתכן במבחר יעדים. על פניו נראה כי יש תאוצה אודות לדחיפה שבאה גם מצד האזרחים (אותם הזוכים) ולא מאפשרים לפרשי הכנסת להוביל זאת לבד. אך את התוצאה האמיתית יספר רק העתיד. ודבר אחד בטוח, אם גם זה לא יצליח תיכנס למערך מונופול העלייה שהביאה ההתערבות החוקתית הכושלת עוד סיבה וכנראה החזקה שבהן לביסוס דעת מחזיקי הדירות להשקעה.